bmenu1     fb1    insta1  

Kedves Látogatónk!

Június 30-án kedden 4 bringás indul útjára Budapestről, hogy megérkezzen túránk kiindulópontjára, az "észak Párizsaként" emlegetett Tromso városába. Boldizsár, Dia, Tomi és Zoli megkezdi kalandjait az éjféli nap birodalmában.

repulout

Ekkor már egy rövid körről visszaérkezve találkoznak Zsigával és Krisztiánnal, akik 3 nappal korábban repültek ki, s így együtt hatan kezdik meg útjukat. Négyük célja Bodo városa, melyet a Lofot-szigetek átszelése után kívánnak elérni, Tomi és Zoli pedig egészen Oslo városáig teker majd. Kalandjaik nyomon követhetők lesznek oldalunk segítségével.

 

Az első szakasz július 1-jén startol Tromsø városából. Krisztián és Zsiga ekkor már túl lesznek egy 3 napos "bemelegítő" körön, Dia, Boldi, Tomi és Zoli pedig június 30-án érkezik. A szakasz 724 km hosszú, s 9 napos. 3 résztávot foglal magába: Troms megyét, a Lofot-szigeteket, valamint a Rago Nemzeti Parkot. Az útvonalat több gyalogtúra is színesíti a Lofot-szigeteken, valamint egy 24 km-es egész napos túra a Rago Nemzeti Parkban. A szakasz teljes egészében számíthatunk az éjféli Nap jelenségre, ami azt jelenti, hogy ebben az időben itt egyáltalán nem nyugszik le a Nap.

Az első szakasz útvonala:

 

Észak-Norvégia legnagyobb városából, az „észak Párizsának” is becézett Tromsøből indul utunk. Az első napokban már rögtön megmutatkozik a túra jellege: égbe törő, hóval borított hegycsúcsok között fjordok mentén, szigetek peremén kanyarog falatnyi, néptelen utunk. A szakasz végén két kicsiny, de ezer méter feletti magasságú hegyekkel borított szigetet is útba ejtünk, majd komppal érjük el Harsad városát.

Az első két és fél nap útvonala:

 

Andørya-sziget

Kicsiny sziget, neve csak 1 betűvel tér el a nála jóval nagyobb és híresebb Andøyá-tól. A Mjøsund-hídon érkezünk meg, mely 346 m hosszú, s középen egy kis szigetre támaszkodik. A sziget mérete mindössze kb. 15*15 km. 16 km-t teszünk meg a sziget déli partvidékén. Tőlünk nem messze két 1200 méter fölé emelkedő, havas csúcs található. 2 kis falu lesz mindössze ezen a szakaszon.

Rolla-sziget    

 

Ez a 17*10 km-es szigetet kb. 1000 ember lakja. A 3398 m hosszú Ibestad alagúton érkezünk meg ide, mely 112 méter mélyen halad át a tenger alatt, s 9,9% a legnagyobb meredeksége. Ez a 2000-ben átadott tenger alatti folyosó szintén tiltva volt a bringások elől. 2013-ban kezdeményezték a megnyitását, erről van is egy kockázatelemzés norvég nyelven, de hogy végül ennek mi lett az eredménye, ezt nem sikerült kibogarászni. Nagy forgalom nincs, világítás van, tehát mi valahogy átmegyünk.

 

A város Norvégia legnagyobb szigetén, Hinnøyán fekszik. Messze a környék legnépesebb települése, még reptere is van (40 km-re a várostól). Június utolsó hetében itt tartják Észak-Norvégia éves fesztiválját. Szép temploma van.

20 km-en (210 m szinttel) átszeljük a Lofot-szigetek legnagyobbját, majd a partvonalban haladunk tovább.

A Sarkkörön túli Norvégia egyik legszebb vidékén vezet keresztül utunk. A Norvég-tenger rendkívül szép szigetcsoportja mintegy 60 kisebb szigetből áll, amelyek maximum 1000 méterre emelkednek ki a tengerből. Lakói főleg halászatból élnek (no meg turizmusból). Éghajlata egyik legnagyobb hőmérsékleti anomália a világon. Noha a sarkkörön túl fekszik, egész évben enyhe a Golf-áramlatnak köszönhetően.

 

Raftsund-híd

Ezen a 711 m hosszú, kecses hídon érjük el következő Lofot-szigetünket Austvågøy-t. Első kis falu Hanøy kompkikötővel rendelkezik.

 

A Lofot-szigetek fővárosa a két szarvszerű csúcsáról elnevezett Svolværgeita (Svolvær-kecske) hegy lábánál fekszik. Itt található Észak-Norvégia legjelentősebb halfeldolgozó központja.

A városnak nagyon kellemes klímája van, még januárban is alig megy fagypont alá a hőmérséklet a Golf-áramlatnak köszönhetően.

A városból gyalogtúrát terveztem az 590 m magas Fløya-csúcsra, mely a közvetlenül a város felett, annak északkeleti oldalán magasodik szinte függőlegesen. Az út mindössze 3,5 km, de 3-4 órás szintidő garantált. A Djevelportennél van egy szikladarab nagy mélység felett, amire ki lehet állni.

Vásárolhatunk itt a városban, de a szomszédos Kabelvågban is van bolt. S bringaút is van a két város között a főút mentén.

Kabelvåg         (159 km, 1700 lakos, tengerparton)

A legjelentősebb halászfalu a szigeteken. Itt található a Lofoten Múzeum (Lofotmuseet). A Vågar romjain, Észak Norvégia egyetlen középkori városában létesült. A főépület egy 1815-ből származó kereskedőház. A kiállítás leglátványosabb része a halászhajók és teherhajók, valamit halászati eszközök. Az „Észak első városa” névre hallgató 2 km hosszú útvonalon hét kulturális nevezetességet tekinthetünk meg. Nyitva: 10-18 óráig. Belépő: 60 NOK.

A város után lesz egy 726 méteres alagút, majd elérjük a 816-os út leágazását Henningsvær felé. A halászfalu érdekessége, hogy sok apró szigetre épült, s itt található az Ocean Sounds kutatóközpont, mely ingyenes és naponta 10-20 óráig tart nyitva (a Bryggehotell mellett keressük). A falu összesen 18 km kitérőt jelent, nincs betervezve az útvonalba, csak opcionális.

A kereszteződés után 8 km-rel szép hosszú híd vezet át a következő Lofot-szigetre, Grimsøya-ra, majd 4 km-múlva szintén hídon kelünk át a nála jóval nagyobb Vestvågøy-re.

Stamsund        (1000 lakos, tengerparton)

Egytől egyig vörösre festett házakból álló tipikus halászfalu, közvetlen kompösszeköttetésben Bodø-vel. A falu nincs útvonalon, a templom 7 km, maga a falu pedig 14 km kitérő.

Leknes            (224 km, 2600 lakos, tengerparton)

A sziget legfontosabb városa. Még reptere is van. Bolt van (Rema) A város után következik a negyedik és egyben utolsó tenger alatti alagutunk, a Nappstraumtunnelen (1776 m), mely 63 méterrel halad a tenger szintje alatt. A kerékpározás engedélyezett, bár kockázatos. Más választásunk úgy sincs. Következő szigetünk neve: Flakstadøya.

Nusfjord         (12 km kitérő)

A Vest-fjord legkisebb halászfaluja, 1975 óta UNESCO világörökség része. Rorbuer cölöpházairól híres, melyek a 19. században épültek. A falu csak (előre be nem tervezett) kitérővel érhető el.

Flakstad          (250 km, 1400 lakos, tengerparton)

Vörösre festett hagymakupolás árbóctemploma 1780-ban épült. Fekvése miatt az egyik legszebb templom Skandináviában.

Ramberg         (255 km, 350 lakos)

Ennek a falucskának van az egyik legszebb homokos strandja a Lofoten-en. Ha süt a nap, olyan hatást kelt, mintha valami csodás déltenger mellett lennénk. A falu után nem sokkal rövid hídon kelünk át az utolsó Lofot-szigetünkre a legdélebbi Moskensøya-ra.

Reine               (280 km, 1400 lakos, tengerpart)

Reine szó szerint festői. A sziget központi települése nagyon látványos és ezért nagyon népszerű. Előtte pár kilométerrel található kis halászfalu (Hamnøya) környékén kis szigetről-szigetre halad az út. Vásároljunk, mert Moskenesben már nem lesz bolt (Coop).

Moskenes        (285 km, 1100 lakos, tengerparton)

Az utolsó sziget központja. Innen indul majd kompunk Bodø városába. Mielőtt azonban vízre szállnánk érdemes kicsit körülnézni a környéken.

Tind                (288 km)

Jellegzetes halászfalu rögtön Moskenes után. Nevének jelentése: hegycsúcs.

ha van időnk egy 5 km-es gyalogtúrát tehetünk a közeli Ågvatnet tó mellől induló panorámaösvényen (falu után közvetlenül balra). Érdemes felgangolni 500 méter magasba a hegygerincre. Bámulatos panoráma. Táv: 5 km (oda-vissza).

Å                     (290 km, tengerparton)

A világ legrövidebb nevű faluja az utolsó település a szigeten.

Egy lakott múzeumfalu. A helyi halászok életét mutatja be, s halfeldolgozó üzeme is van. Nyitva 11 és 17 óra között, belépődíj 40 NOK.

Innen aztán nem marad más, mint hátra arc, s 6 km vissza a kompkikötőbe.

Túránk leghosszabb kompútja következik Moskenes és Bodø városok között. A távolság majdnem 100 km, a menetidő 3-4 óra. Kora hajnalban és késő este általában minden nap indul komp, nyáron gondolom még sűrítik a menetrendet.

Túránk egyetlen oda-vissza útvonala következik. Mielőtt továbbindulnánk délnek az ország középső részébe, meglátogatjuk a Rago Nemzeti Parkot, mely a Skandináv-hegységben található nem messze a svéd határtól. A táj Földünk északi, hatalmas boreáliserdősegeiből mutat be egy parányi területű, ámde grandiózus távlatokkal rendelkező szeletet.

Látnivalók, érdekességek:

Bodø               (0 km, 36 500 lakos, tengerparton)

Nordland tartomány fővárosát elég szeles vidéknek tartják. Építészetileg nem különös, de mégis egy tiszta, rendezett város benyomását kelti.

A várostól északra található a Rønvikfjellett 150 magas kilátópontja (843-mas út mentén), ahonnan pont július 10-ig látható az éjféli nap páratlan jelensége.  Innen a rétisasokat is megfigyelhetjük. Diának jó hír, hogy a város előtti tengernyúlványon van világítótorony is.

A város után következő 56 km-es szakasz nagyjából a tenger nyomvonalát követi, különösebb látnivalóktól mentes.

Fauske            (56 km, 9500 lakos, tengerparton)

Közlekedési csomópont a 80-as út és a E6-os csomópontjánál. Bevásárlási lehetőség adott (ICA, Rema), használjuk ki. Innen 25 km-t a főúton kell majd megtennünk északi irányba a leágazásig. Lesz néhány rövidebb alagút is!

Lakshol           (87 km, 16 m)

Kis falu a Laksaga-folyó völgyében. Innen indul 24 km-es gyalogtúránk a Rago Nemzeti park szívébe.

 

 

A mai nap egy 24 km-es gyalogtúrára indulunk.

Túránk első szakasza sűrű erdőben vezet, ösvényünk a Laksaga folyó kanyarulatait valamint kisebb-nagyobb zúgóit és vízeséseit kerülgeti. Körülbelül két óra múlva érkezünk a Storskogvass menedékházhoz (200 m), ahol megpihenünk. Ezt követően átkelünk egy imbolygó függőhídon és meredeken felkapaszkodunk egy hosszú sziklagerincre. Utunknak ez a szakasza kissé technikás, egy-egy rövid szakaszon néhol a kezünket is használni kell. Hamarosan 470 m körüli magasságba érkezünk, ahonnan több helyről is páratlan panoráma fogad. Megdöbbentő méretek és elsőre felfoghatatlan dimenziók bontakoznak ki előttünk. Alattunk a kanyargó Laksaga folyó, amelyet háborítatlan ősfenyves vesz körül. Egy újabb függőhídon átkelve még egy ideig a sziklavilágban túrázunk, majd előbb nyírfaerdőben, majd fenyvesek közt ereszkedünk le meredeken a völgybe. Táv: 24 km, szint: fel 1100 m, le 1100 m.

A mai nap az első szakasz lezárásaként visszatekerünk Bodo városába, ahová a délutáni órákban megérkezik a második szakaszra Rucska Gergő. Az első szakasz ma lezárul, holnap hajnalban utazik haza Dia, Boldizsár, Krisztián és Tamás.

Két keréken a Nagyvilágban

A honlapot szerkeszti és a túrabeszámolókat írta: Puskás Zoltán (pusizoli).
A nagyvilagban.hu a következő, korábban az alábbi címeken elérhető weboldalat tartalmát egyesíti:

  • pusizoli.extra.hu
  • pusizoli.weboldala.net
  • pusizoli.notabringa.hu
  • usa.notabringa.hu

Az oldal tartalmi elemei - a forrás-megjelölés és szerzővel való egyeztetés után - szabadon felhasználhatóak.

Köszönjük látogatásod!

Közösségi oldalunk

© 2018 Két keréken a Nagyvilágban

Keresés

logo1

Tovább a hegymászós oldalra

Hegyi logo2

Free Joomla! templates by AgeThemes

This website uses cookies

A webhely cookie-k segítségével elemzi a forgalmat. A webhely használatával elfogadja a cookie-k használatát.
Statisztikák készítése céljából a felhasználási adatokhoz a Google is hozzáférhet.